11.04.2024

Infoshare bez barier — accesibility na naszej konferencji

Infoshare stanowi inkluzywną społeczność i skupia się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności, dzieleniu się wiedzą i wspieraniu pomysłów. Dokładamy starań, aby nasza konferencja było dostępna dla każdego, eliminując bariery i tworząc przestrzeń, gdzie każdy może się odnaleźć i aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach. Odkryjcie, jakie działania podejmujemy w tym celu i co jeszcze chcemy wdrożyć.

11.04.2024, added by Laura Kszczanowicz | Infoshare

Jeśli zmagacie się z jakimiś trudnościami i zastanawiacie się, gdzie znajdziecie otwarte i pomocne środowisko, konferencja Infoshare to coś w sam raz dla Was. Inkluzywna  społeczność, liczne udogodnienia, a przede wszystkim koncentracja na Waszych umiejętnościach, wiedzy i pomysłach — to właśnie charakteryzuje naszą konferencję. Co roku dokładamy starań, żeby nasze wydarzenie było dostępne dla każdego, kto zechce w nim wziąć udział, bez względu na ograniczenia, które otaczają nas w codziennym życiu. Sprawdźcie, co już robimy, żeby uczynić naszą konferencję bardziej dostępną i jakie mamy plany na przyszłość!

Osoby ze szczególnymi potrzebami są wśród nas

Osoby posiadające szczególne potrzeby od zawsze należą do społeczności Infoshare. Z biegiem czasu i rozwoju naszej organizacji, zaczęliśmy dostrzegać, że uczestnicy i prelegenci naszych konferencji są niezwykle różnorodni. Postanowiliśmy więc porozmawiać z jednym z nich na temat tego, co możemy zrobić, żeby nasza konferencja była jeszcze bardziej dostępna dla osób mierzących się z różnorodnymi trudnościami.

„Wszystko sprowadza się chyba przede wszystkim do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad potrzebami, jakie mogą mieć Osoby z Niepełnosprawnościami. Wiem, że większość osób pełnosprawnych, mimo, iż zdaje sobie sprawę z istnienia OzN, nie zastanawia się na co dzień nad wyzwaniami, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. A pewien jestem, że taka chwila zastanowienia rozwiązałaby, zgodnie z zasadą Pareta, 80% kłopotów, na jakie napotykają OzN podczas eventów”.

Tomasz Manikowski, mówca inspiracyjny i przedsiębiorca

Poszukiwania tego, co można by zmienić lub przekształcić warto rozpocząć od próby wejścia w buty osoby ze szczególnymi potrzebami. Zresztą Tomek wraz ze swoim przyjacielem Czarkiem Stacewiczem mają już za sobą taki eksperyment. Obejrzyjcie go, klikając tutaj i przekonajcie się, do jakich wniosków doszedł Czarek. Ekipa Infoshare też rozszerzała swoje horyzonty w podobny sposób. Podczas szkolenia z zakresu szczególnych potrzeb próbowaliśmy swoich sił w poruszaniu się na wózku, o kulach i z zasłoniętymi oczami. Pomogło to otworzyć się nam na problemy, o których dotąd nigdy nie myśleliśmy.

„Must have konferencji jest z reguły tym, co najczęściej zwraca uwagę na minus, gdy to must have nie zostaje dowiezione” 

Starając się pokonać korytarz na wózku czy dosięgnąć do zbyt wysoko zawieszonej półki, czy umywalki doszliśmy do jednego wniosku: najwięcej wartościowych informacji dostarczą nam właśnie Ci uczestnicy konferencji, którzy mieli już okazję sami „przetestować” nasz event. Co robimy dobrze, a co moglibyśmy jeszcze dopracować?

Za jeden z naszych sukcesów uważamy miejsce, w którym odbywa się Infoshare. Tomek też jest tego zdania:

„Venue! Mocną stroną Infoshare zdecydowanie jest jego lokalizacja. Obiekt wydaje się być mocno dostosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Ja, poruszając się na wózku inwalidzkim, nie przypominam sobie większych kłopotów z czymkolwiek, a o ile potrafię sobie wyobrazić wyzwania, z jakimi mogą borykać się inne OzN, wydaje się on być naprawdę dobrze pomyślany”

Tomasz Manikowski, mówca inspiracyjny i przedsiębiorca

Trzeba zauważyć, że czasem wystarczy odrobina więcej zaangażowania w sprawy organizacyjne i sprawdzenie obiektu przed rozpoczęciem eventu. Warto upewnić się, że toalety przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami nie zostały przypadkiem zamknięte na klucz i zadbać, żeby osoby z trudnościami w poruszaniu się np. chodzące o kulach, zarejestrować w pierwszej kolejności (jedną opcją jest zapraszanie takich osób na początek kolejki, a drugą stworzenie dedykowanego punktu obsługi). Grunt to wyjście naprzeciw potrzebom uczestników, a my staramy się być na Infoshare dla Was :)

„To, co robicie wyjątkowo to sposób zaopiekowania prelegenta. Wasze podjazdy na scenę są najbardziej komfortowe (i nawet dopasowane kolorystycznie) ze wszystkich, jakimi było mi dane wbijać na prelekcję! :)"

Tomasz Manikowski, mówca inspiracyjny i przedsiębiorca

Mały nakład — wielkie znaczenie

Jasne, że organizacja tak olbrzymiego eventu, jak Infoshare wiąże się z dużymi kosztami i masą pracy, ale wiele rzeczy, jak np., przygotowanie priorytetowej kolejki dla osób z problemami w poruszaniu się, wymaga niewielkiego nakładu, a znacznie zmienia wrażenia z konferencji. Na co jeszcze zwrócił uwagę Tomek?

„Must have konferencji jest z reguły tym, co najczęściej zwraca uwagę na minus, gdy to must have nie zostaje dowiezione. Zamknięte toalety dla OzN czy bufet z wyłącznie wysokimi stolikami, przy których je się na stojąco, nie tylko nie pozostawiają dobrego wrażenia, ale nie zapewniają możliwości zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb”.

Tomasz Manikowski, mówca inspiracyjny i przedsiębiorca

Niskie stoliki dostosowane do wózków inwalidzkich nie były pierwszą myślą w Waszej głowie, kiedy pomyśleliście o dostępności? Wysokie, niewielkie blaty do jedzenia i raczenia się kawą na stojąco kojarzą się raczej z nowoczesnym miejscem, pozwalającym na krótkie, ale wartościowe pogawędki pomiędzy prelekcjami (co więcej, oszczędzają miejsce). Jak się jednak okazuje, mogą być też barierą… Dobrze jest zróżnicować obszar przeznaczony do odpoczynku, tak by każdy mógł z niego skorzystać.

Jak stworzyć przestrzeń dostępną dla każdego?

Organizując takie wydarzenie jak Infoshare, najlepiej jest przejść przez konferencję i towarzyszące jej eventy krok po kroku i przemyśleć, na jakie problemy mogą natrafić o szczególnych potrzebach. Koniecznie trzeba zauważyć, że potrzeb jest wiele. Inne udogodnienia trzeba przygotować dla osób poruszających się na wózkach, a inne dla uczestników autystycznych. Dostosowanie obiektu oraz wydarzeń do różnorodnej społeczności może być skazane na serię prób i błędów, ale warto podjąć ten trud.

Wielu doskonałych specjalistów i przedsiębiorców czerpało inspirację ze swoich własnych trudności. Wśród naszych prelegentów znajduje się sporo osób, które wiedzą, jak przemienić swoje ograniczenia w zalety, a do tego chce o tym opowiedzieć. Poznaj jednego z tegorocznych speakerów Michała Piosika, który zrobił z ADHD swoją supermoc. Każdy z nas jest inny i dlatego tworzymy tak wspierającą społeczność. Dołącz do niej!

Tags:

LATEST NEWS

Tags

HAVE ANY IDEA FOR CONTENT?

Contact the editorial team at:

news@infoshare.pl