Skill gaps w IT w 2023 - czyli kto w IT i dlaczego jest niedokwalifikowany?
W jakich obszarach IT luka w umiejętnościach jest największa? Sprawdź!
W dzisiejszych czasach postęp technologiczny przebiega w zastraszającym tempie. Zanim przyzwyczaimy się do najnowszych urządzeń i aplikacji, już pojawiają się ich nowsze, udoskonalone wersje. Za tymi rozwiązaniami stoją ludzie — specjaliści ze świata IT, którzy starają się, by opracowywane przez nich systemy były wygodniejsze w użyciu, bardziej intuicyjne i wydajniejsze.
Zaprojektowanie i utrzymanie innowacyjnych produktów cyfrowych i urządzeń wymaga stałego rozwijania swojej wiedzy. Krótko mówiąc, aby stworzyć coś, co dobrze się sprzeda, trzeba być stale na bieżąco z trendami. Jak z tym wyzwaniem radzą sobie pracownicy z branży technologicznej?
Luki w umiejętnościach — w jakich gałęziach IT?
Zgodnie z raportem „2023 Tech Forecast” opracowanym przez Pluralsight największe luki w kwalifikacjach w IT dotyczą pracowników z obszarów takich jak cyberbezpieczeństwo oraz chmura. Dowiadujemy się z niego, że chociaż 75% liderów buduje produkty w chmurze, to zaledwie 8% specjalistów ma duże doświadczenie w stosowaniu narzędzi chmurowych. Osoby pracujące w cyberbezpieczeństwie i z chmurą nie są jednak jedynymi, którym przydałoby się więcej szkoleń i innych możliwości rozwoju.
Źródło: 2023 Tech Forecast: Build a recession-proof tech workforce pluralsight, https://www.pluralsight.com/resource-center/state-of-upskilling-2022
Z obserwacji specjalistów ze świata biznesu wynika, że firmy nie inwestują w rozwijanie kwalifikacji (upskilling) odpowiednio dużo, aby luka zniknęła, co jest poważnym problemem dla branży IT oraz pracodawców, którzy już teraz miewają problemy ze znalezieniem ekspertów odpowiadających profilowi idealnego kandydata.
A co z umiejętnościami miękkimi?
Nie można zapominać o nietechnicznych kwalifikacjach. Forbes przeprowadził ankietę wśród profesjonalistów IT z Wielkiej Brytanii. Zostali oni zapytani o najbardziej wartościowe dla nich umiejętności miękkie (społeczne). Dla 55% najważniejszą z nich była zdolność rozwiązywania problemów i analitycznego oraz krytycznego myślenia (Forbes, 8.2023). Nieco mniej, ale wciąż ponad połowa respondentów uważa, że kluczową umiejętnością miękką w IT jest elastyczność i chęć do uczenia się.
Źródło: IT Skills Gap Report 2023, https://www.forbes.com/uk/advisor/business/software/digital-skills-gap/
Z raportu wynika, że dla specjalistów z branży IT równie ważna jest umiejętność współpracy, a jeden na czterech wskazał jako najważniejszą zdolność komunikacji, co — mimo wdrażania w firmach rozlicznych narzędzi wspierających wymianę informacji — wciąż często bywa problemem.
Z czego wynikają luki w umiejętnościach specjalistów IT?
Większość osób ze świata biznesu ankietowanych przez Forbesa jest zdania, że spora luka w umiejętnościach pracowników IT może wynikać z intensywnego rozwoju technologii w ostatnim czasie. Aż 42% uważa, że szybkie pojawianie się nowych rozwiązań sprawia, że specjalistom trudno nadążyć za zmianami w tej branży.
Źródło: 2023 Tech Forecast: Build a recession-proof tech workforce pluralsight, https://www.pluralsight.com/resource-center/state-of-upskilling-2022
Czy są szanse na wyrównanie kwalifikacji specjalistów IT do satysfakcjonującego (zarówno ich, jak i pracodawców) poziomu? W swoim raporcie Pluralsight wskazuje główne przeszkody na drodze rozwoju w branży technologicznej:
- zbyt dużo obowiązków nie pozostawia czasu na naukę,
- ograniczenia w budżecie uniemożliwiają rozwój,
- środowisko w pracy jest zbyt rozpraszające,
- pracodawca stawia na zatrudnianie wykwalifikowanych osób, zamiast na rozwijanie talentów wewnątrz organizacji,
- pracownicy nie mają dostępu do odpowiednich narzędzi i szkoleń.
Talenty trzeba rozwijać
Pracownik może rozwijać swoje umiejętności na własną rękę, po godzinach, ale nie oszukujmy się — najczęściej nie robi tego po to, aby zostać u tego samego pracodawcy, który nie zapewnił mu możliwości rozwoju. Pracownicy, w których zainwestowano, zostają w firmie 94% częściej, niż ci, którzy nie otrzymują takiego wsparcia od swoich firm.
Jeżeli zarządzasz przedsiębiorstwem lub zespołem w IT, warto też wiedzieć, jak lubią się uczyć specjaliści z tej branży. 62% respondentów woli uczyć się poprzez doświadczenia praktyczne, których większa skuteczność została potwierdzona przez wiele firm. W tym celu można zaprojektować specjalne projekty szkoleniowe lub wykorzystać Sandboxa. Sposobów na rozwijanie umiejętności programistów w praktyce jest wiele.
Proces poszukiwania i zatrudnienia nowego pracownika z wysokimi kwalifikacjami może być bardzo kosztowny. Sprawdź, czy nie warto zainwestować w rozwój umiejętności lojalnych i ambitnych pracowników, których obecnie zatrudniasz.
Tags:
LATEST NEWS
Warsztat Infoshare Katowice: Zamień observability w przewagę 20.11.2024
Zapisz się na Round Tables, Speed Dating i Matchmaking! 🗣 13.11.2024
Ostatni dzwonek na tańszy bilet! 🚨 12.11.2024
Kogo warto zobaczyć na Infoshare Katowice? 31.10.2024
Infoshare Katowice - Sprawdź Agendę! 28.10.2024
Aplikacja bez choćby linijki kodu? Poznaj zalety no-code! 13.05.2024