24.08.2023

Jakie trendy UX musisz znać w 2023 roku?

Zapoznaliście się już z wynikami raportu 2023 UX Trends? Przeczytaj nasze opracowanie tego materiału.

24.08.2023, added by Laura Kszczanowicz | Infoshare

Zainteresowanie doświadczeniami użytkownika jest dziś żywsze niż kiedykolwiek. Strony i aplikacje nie mają być już tylko funkcjonalne — korzystanie z nich ma sprawiać przyjemność i pozytywnie zaskakiwać. Jakby nie patrzeć, wielu z nas wpatruje się w ekrany komputerów lub telefonów przez większość dnia zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. UX design to Twoja codzienność? Sprawdź najnowsze trendy w tej dziedzinie.

To nie tylko produkt — to doświadczenie

Biorąc pod uwagę, jak wiele czasu spędzamy dziś na używaniu licznych aplikacji i stron internetowych, trzeba dziś przyznać, że UX designerzy projektują doświadczenia, które towarzyszą nam przez całe dni. 98% respondentów dzielących się opiniami w raporcie 2023 UX Trends uważa, że projektowanie doświadczeń będzie coraz popularniejszym zajęciem.

Obecnie większość (58%) firm nie mierzy wpływu projektowania doświadczeń na sukces firmy, ale eksperci nie pozostawiają złudzeń — najważniejszym trendem UX na najbliższe lata jest skupienie się na potrzebach użytkownika i projektowanie ukierunkowane na konkretny cel (ang. purpose-led design).

Według Xhensili Reci, Senior UX Managera w LEGO Group, jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed UX designerami i firmami, jest zapewnienie klientowi dobrych doświadczeń w wielu kanałach komunikacji i na różnych urządzeniach:

„Jeżeli jako użytkownik mogę rozpocząć poszukiwanie produktu na komputerze, kontynuować dokładnie tam, gdzie skończyłam na smartfonie, a następnie zakończyć transakcję na tablecie bez zauważenia, że zmieniłam urządzenia, to znaczy, że zrobiliśmy krok w stronę przyszłości”

- Xhensila Reci, Senior UX Manager w LEGO Group, 2023 UX Trends Report (tłum.własne)

Najważniejsze trendy UX designu w na 2024 rok

72,8% ankietowanych uważa, że w nadchodzących latach rozwijanie umiejętności i wiedzy psychologicznej będzie kluczowe dla projektantów doświadczeń. Ważne jest badanie potrzeb i zrozumienie jednostki/grupy, dla której budowany będzie produkt. 

1. Predictive UX - 29,9%

2023 UX trends report opracowany przez  youspi Consulting z Daito Design GroupNa szczycie listy trendów UX designu znajduje się predyktywny UX (29,9%). Jest to podejście projektowe w dziedzinie interakcji, które zakłada wykorzystanie wiedzy o wcześniejszych aktywnościach internauty do zagwarantowania lepszych, bardziej spersonalizowanych doświadczeń. Przykładem działań, które można zastosować w tym celu, są np. rekomendacje, optymalizacja komunikacji czy usprawnienia nawigacji.

Przeczytaj także: Infoshare DEV 2023 - front-end bez tajemnic

2. Sustainable UX - 13,9%

Głównym celem związanym ze zrównoważonym projektowaniem doświadczeń użytkownika jest kierowanie się dobrem środowiska naturalnego, społeczeństwa i gospodarki. Prościej mówiąc, chodzi o zaprojektowanie ciekawego, funkcjonalnego produktu, ograniczając negatywny wpływ na środowisko i społeczeństwo przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności tego procesu. Przykładami rozwiązań, które mogą zastosować UX designerzy w ramach realizacji tego trendu, jest np. projektowanie oszczędnych interfejsów, opracowanie wersji strony lub aplikacji dla osób z niepełnosprawnościami czy ograniczenie ilości generowanych danych.

3. Emotional design - 12,3%

Projektowanie doświadczeń zorientowane na emocje często pozwala na spowodowanie natychmiastowych reakcji u użytkowników i budowanie z nimi silnych relacji. Podejście to jest też charakterystyczne dla firm, które stawiają na wywołanie jak najbardziej naturalnych i atrakcyjnych dla użytkowników doświadczeń. To właśnie realizacja tego trendu UX designu wymaga empatii i mocno rozwiniętych umiejętności psychologicznych. Narzędziami, które ma do dyspozycji UX designer są elementy takie jak animacje i interakcje, storytelling, personalizacja, dźwięki i muzyka itp.

Jak zmieni się codzienność UX designerów? 

Zdecydowana większość respondentów wierzy, że najbliższe 10 lat przyniesie zmiany w codzienności ekspertów odpowiedzialnych za projektowanie doświadczeń. Ponad połowa (57%) sądzi, że na rynku zapanuje popyt na wąsko wyspecjalizowanych UX designerów. Zauważalnie zmienić może się także charakter pracy tych osób. Duży wpływ na pracę UX designerów będzie miała automatyzacja zadań (29,5%) i rozwijane dziś nowe technologie (28,8%). Najprawdopodobniej doprowadzą do tego, że eksperci będą mieli większą odpowiedzialność, jednocześnie wykonując więcej zadań związanych zarządzaniem niż z samym projektowaniem. 

„Łatwiejsze zadania mogą być realizowane przez AI, np. opracowywanie schematów czy zastępowanie przykładowej treści. To da specjalistom od UX designu czas na skupienie się na strategii"

- Florian Grögler, Gofore UX Designer (Writing/Research), 2023 UX Trends Report (tłum.własne)

Aktualnie zaledwie 44,5% osób zajmujących się projektowaniem doświadczeń uważa się za usatysfakcjonowanych swoją rolą w firmie. Może  to wynikać z faktu, że waga tego aspektu biznesu wciąż nie jest w pełni zrozumiana i dostatecznie doceniona.

Prawie 1/4 ankietowanych (23,1%) uważa, że zawód UX designera jest na tyle ważny, aby podlegał bezpośrednio pod CEO firmy. Dokładnie taka sama ilość respondentów uważa, że miejsce działu projektowania doświadczeń może różnić się w zależności od struktury przedsiębiorstwa.

Chłoń wiedzę na Infoshare DEV

Potrzeby użytkowników zmieniają się dynamicznie, więc UX designerzy muszą cały czas rozwijać swoje umiejętności i zyskiwać nową wiedzę. Sprawdź tematy wystąpień i warsztatów na tegorocznym spotkaniu specjalistów Infoshare DEV.

Dołącz do nas i dowiedz się więcej o UX na żywo.

* Wykresy opracowane przez Infoshare na podstawie 2023 UX trends report stworzonego przez youspi Consulting z Daito Design Group.

Tags:

LATEST NEWS

Tags

HAVE ANY IDEA FOR CONTENT?

Contact the editorial team at:

news@infoshare.pl