Jak się ma polski ekosystem startupowy? Raport Polskie Startupy 2023
Za nami premiera raportu Polskie Startupy 2023. Czego się dowiedzieliśmy o rodzimych startupach?
Podejmowanie trafnych decyzji biznesowych wymaga szerokiej perspektywy. Premiera raportu Polskie Startupy 2023 opracowanego przez Startup Poland odbyła się wczoraj w Gdańsku na 34 piętrze Olivia Star w Olivia Centre. Można się w tym doszukać pewnego symbolizmu. Mając widok na miasto z najwyższego budynku w Trójmieście, próbowaliśmy spojrzeć jak najszerzej na wyzwania stojące przed polskim ekosystemem startupowym. Czego się dowiedzieliśmy?
Pomorze jest mocne startupowo
Chociaż najwięcej startupów działa na Mazowszu oraz na Dolnym Śląsku, to Pomorze także zajmuje miejsce w pierwszej piątce województw najbardziej aktywnych startupowo.
Uwielbiamy innowacje. Wspieranie pionierów odważnie wychodzących ze swoimi rozwiązaniami na różne rynki jest ważnym elementem misji Infoshare praktycznie od pierwszych lat istnienia naszej organizacji. Robimy to na wiele sposobów. Jedną z naszych dobrze rozpoznawalnych inicjatyw w tym zakresie jest Startup Contest odbywający się podczas naszej majowej konferencji Infoshare (właśnie zaczynamy przygotowania do tegorocznej edycji). Współpracujemy także przy innych wydarzeniach angażujących startupy, takich jak na przykład tegoroczne targi BALTEXPO.
Przeczytaj relację z BALTEXPO 2023.
Dane i merytoryka dla founderów i nie tylko
Prezentacji raportu Polskie Startupy 2023 podczas premiery towarzyszyły także merytoryczne rozmowy o biznesie — nie tylko w kuluarach. Podczas paneli dyskusyjnych omówiono bieżące wyzwania, przed którymi stoją founderzy, ale także obecne problemy polskiego sektora startupowego.
Jednym z głównych tematów rozmów było finansowanie polskich startupów. ¼ firm korzysta ze wsparcia krajowych funduszy VC. Finansowanie z zagranicznych funduszy VC otrzymało zaledwie 8%. Tomasz Snażyk, Chief Executive Officer w Startup Poland, podczas prowadzonego przez siebie panelu wraz ze swoimi gośćmi zajmował się kluczową kwestią — odnalezieniem recepty na sukces startupu. Na pytanie o to, od czego on zależy odpowiadali Monika Borowiecka z Tangentline, Radosław Dobrołęcki z PayEye, Konrad Ozdowy z PKO BP oraz Dariusz Żuk z AIP Seed. Wskazywano na konieczność edukacji founderów w zakresie form finansowania w kraju i poza nim, ale także potrzebę sprawnego tworzenia przemyślanej strategii monetyzacji produktu.
CEO Infoshare, Grzegorz Borowski pokierował prowadzony przez siebie panel w nieco innym kierunku. Razem z Małgorzatą Chmielewską z KPT, Wojciechem Drewczyńskim z Black Pearls VC, Bartkiem Golą ze SpeedUp i Maciejem Jacenikiem ze Startup Wrocław dyskutował o tym, jak zbudować silną społeczność startupową lokalnie i globalnie. Ważnym tematem zdaje się w tym momencie budowanie ogólnokrajowego, silnego ekosystemu wspierającego cały polski sektor startupów.
Founder z wpływem na ekosystem startupowy
Czy wiesz, co dzieje się wokół Ciebie? Founderzy często nie skupiają się tak bardzo na tym, co wydarza się w ich otoczeniu, zwłaszcza jeżeli chodzi o nowe regulacje. AI (sztuczna inteligencja) to dziedzina, wokół której skupia się dziś znaczna część polskich startupów. Co trzeci zapytany respondent uznał AI, deeptech i IoT za słowa kluczowe najlepiej oddające charakter jego produktu. W tym samym czasie, kiedy wraz ze Startup Poland świętujemy premierę raportu, w Brukseli trwają rozmowy o AI Act.
Podczas ostatniego panelu dyskusyjnego prowadząca Marta Pawlak oraz jej gość Zosia Wanat z Sifted omawiały zagadnienia legislacyjne. Nie ulega wątpliwości, że startupy powinny interesować się zmianami w prawie w ich dziedzinach, a także aktywnie je kształtować.
Solidna dawka wiedzy o świecie startupów
Polskie Startupy 2023 to ponad 150-stronnicowa skarbnica wiedzy i danych ze świata startupów. Jeżeli jesteś founderem, pracujesz w startupie lub chcesz przyciągać innowacje do swojego otoczenia, jest to lektura dla Ciebie. Do tego dokument jest dostępny za darmo.
fot. T. Kamiński