Biznes i technologie w walce z pandemią
Te inicjatywy warto poznać
[Wpis aktualizowany]
W tym trudnym czasie solidarność i wsparcie są na wagę złota. Wiele firm technologicznych, organizacji i instytucji zrzesza się i rusza na pomoc - służbie zdrowia, fundacjom, małym przedsiębiorcom. Szukają innowacji, które mogą rozwiązać palące potrzeby. Też chcesz pomóc? Sprawdź naszą listę ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, w które warto się zaangażować.
Ogólnopolskie inicjatywy wspierające walkę ze skutkami pandemii COVID-19
PZU i Alior Bank z nowym programem dla startupów
Firmy wystartowały z inicjatywą o nazwie RBL_START #COVID-19. Do udziału zapraszają startupy, których rozwiązania mogą pomóc w walce ze skutkami pandemii – zarówno w prewencji i leczeniu koronawirusa, jak i ułatwiające korzystanie z usług online i pracy zdalnej. Wybrane projekty otrzymają wsparcie w realizacji. Infoshare jest partnerem tej inicjatywy. Nabór zgłoszeń trwa do 26 kwietnia poprzez formularz.
Weź udział w hackathonie
W dniach 24-27.04 odbędzie się interdyscyplinarny hackathon #ideaHACK. Biorąc udział w maratonie programowania, możesz pomóc w szukaniu rozwiązań w walce ze skutkami pandemii. Swój udział można zgłosić do 21.04. Strona hackathonu #ideaHaCK.
Hackathlon #EUvsVirus
W dniach 24-26.04 będzie można wziąć udział również w maratonie programowania współorganizowanym przez Komisję Europejską. Na uczestników czekają wyzwania związane z ochroną zdrowia, działalnością firm, wsparciem demokracji, czy zdalną pracą i edukacją. Strona #EUvsVirus.
Stwórz startup w weekend
W dniach 24-26 kwietnia odbędzie się również polska edycja Global Online Startup Weekend Poland. Wyzwanie: w 54 godziny stworzyć startup, który pomoże w walce ze skutkami pandemii. Uczestnicy współpracując ze sobą online, w kontakcie z doświadczonymi mentorami będą pracować nad swoimi projektami. Najlepszy startup ma szansę na wsparcie Expara VirTech Global Accelerator. Strona FB Global Online Startup Weekend Poland.
Baza dla dawców i biorców technologii
Platforma Transferu Technologii to projekt Agencji Rozwoju Przemysłu. Znajduje się na niej baza podmiotów wspierających zwalczenie skutków pandemii. Możesz zaprezentować swój pomysł, poinformować o technologii, której potrzebujesz, lub dołączyć do bazy jako ekspert. Strona Platformy Transferu Technologii.
Dołóż cegiełkę do tworzenia megakomputera
Folding@home to projekt Uniwersytetu Stanforda i producenta sprzętu komputerowego NVIDIA. Gracze i inni posiadacze komputerów za pomocą odpowiedniego darmowego programu mogą udostępnić swoje jednostki. Pomoże to w tworzeniu megakomputera, który będzie tworzył modele predykcyjne i wspierał w badaniach na temat CoVID-19. Strona projektu folding@home.
Zgłoś pomysł lub potrzebę
Tech kontra Wirus to kolejna platforma, tym razem stworzona przez Fundację ePaństwo i Koduj dla Polski, za pomocą której każda osoba może zgłosić potrzebę, którą zauważa. Możesz zgłosić również nowe rozwiązanie technologiczne, a także przejrzeć już zaadresowane problemy. Strona projektu Tech kontra Wirus.
Firmy IT wspierają sektor NGO
Tech to the Rescue to inicjatywa firmy Divante. Strona firmy IT oraz organizacje pozarządowe. Firmy w ramach wolontariatu mogą wesprzeć technologicznie fundacje i stowarzyszenia, które potrzebują pomocy np. w postawieniu strony, czy narzędziach do pracy zdalnej. Strona projektu Tech to the Rescue.
Programiści zbierają na służbę zdrowia
Devs4docs.pl to stworzona przez środowisko warszawskich software house’ów wirtualna skarbonka. Na stronie inicjatorzy zachęcają całą branżę IT do wsparcia zbiórki na wyposażenie i sprzęt medyczny dla polskiej służby zdrowia. Strona projektu Devs4docs.
Wyzwania medycyny – masz pomysł na rozwiązanie?
CovidChallenge - projekt Planet Partners oraz Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN powstał, by szukać rozwiązań realnych problemów czasu pandemii. Na podstawie zapotrzebowania medyków stworzono bazę wyzwań. Masz niecodzienny innowacyjny pomysł na rozwiązanie lub narzędzie? Możesz wysłać zgłoszenie poprzez stronę. Strona projektu CovidChallenge.
Psychologiczne wsparcie dla służby zdrowia
Dawka Wsparcia - inicjatywa absolwentów Leadership Academy for Poland powstała z myślą o wsparciu służby zdrowia w tym bardzo trudnym dla nich czasie. Strona umożliwia kontakt pracowników służby zdrowia z terapeutami, psychologami i coachami. Zaś szpitale mogą zgłaszać swoje potrzeby i skorzystać ze wsparcia rzeczowego i usług. Strona projektu Dawka Wsparcia.
Baza otwartych programów dla startupów
Fundacja Startup Poland przygotowała przydatny materiał dla każdego startupowca. W udostępnionym dokumencie na Dysku Google możecie znaleźć aktualną listę programów akceleracyjnych i inkubacyjnych, do których prowadzonych są nabory. Nie brakuje również informacji o ciekawych konkursach. Lista projektów udostępniona na Dysku Google.
Marketing wirusowy na pomoc polskiej turystyce
Startup SocialTravel ruszył z akcją PobierzKupon/”Polska za pół ceny”, która łączy portal zniżkowy z platformą rezerwacji hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych. Projekt umożliwia firmom z branży turystycznej i gastronomicznej oferowanie atrakcyjnych rabatów i zniżek w formie e-voucherów, co może umożliwić im utrzymanie płynności finansowej w tym trudnym dla nich czasie. Strona PobierzKupon.
Konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy"
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na wsparcie innowacji w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów. Instytucja przeznacza 200 mln zł z Programu Inteligentny Rozwój, które trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Nabór wniosków rozpocznie się 6 maja. Strona NCBR.
Tarcza Antykryzysowa od Senuto
W branży SEO również nie brak inicjatyw pomocowych. Firma SENUTO przygotowała pakiet, który ma pomóc biznesom przetrwać trudny czas pandemii. W ramach planu oferuje m.in. bezpłatne webinary dla specjalistów i właścicieli agencji SEO, konsultacje live, czy pakiet treści edukacyjnych. Strona Tarczy Antykryzysowej SENUTO.
Akcja „COVID-19: Naukowcy mówią”
Opinia publiczna potrzebuje rzetelnych informacji wokół tematów związanych z pandemią. Science PR postanowiło przeformułowało swoją pracę, by pełnić funkcję biura prasowego nauki i innowacji. Agencja nawiązuje kontakt z ekspertami, naukowcami różnych dziedzin nauki i kontaktuje ich z dziennikarzami, którzy poszukują rzetelnych rozmówców. Strona FB Science PR.
Wsparcie działów HR
PomagamyHR.pl to wspólna akcja startupów HR tech, które oferują działom zarządzania zasobami ludzkimi swoje produkty i usługi na specjalnych warunkach, wspierając firmy w działaniach w trudnym czasie pandemii, mimo zmniejszonych budżetów. Strona akcji PomagamyHR.pl
Open Solidarity
Globalna inicjatywa, której celem jest bezpłatne udostępnienie niezbędnych rozwiązań technologicznych, m.in. wspierających projekty zdalnej komunikacji, e-zdrowia czy e-edukacji. OVHcloud wspiera uczestników akcji, oferując nieodpłatnie infrastrukturę, która pomoże obsłużyć wzrosty ruchu. Na stronie projektu można poznać dostępne rozwiązanie lub dołączyć ze swoim.
Projekt VentilAid - respirator ostatniej szansy
Krakowscy inżynierowie opracowali respirator, który można wydrukować na drukarce 3D, a jego wyprodukowanie kosztuje ok. 200 zł. VentilAid to sprzęt wspomagający oddychanie, który można wykonać z lokalnych zasobów. Nie zastąpi on profesjonalnego urządzania, jednak może być ostatnią deską ratunku. Projekt został udostępniony bezpłatnie. Po dużym odzewie specjalistów z całego świata, twórcy rozpoczęli prace nad Prototypem III. Strona projektu.
#PŚpomagamy
Świat nauki również angażuje się w walkę z pandemią. Przykładem jest Politechnika Śląska, której naukowcy i studenci współpracują z otoczeniem nad rozwiązaniami, które zahamują rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Na uczelni trwają prace m.in. nad modelem przejściówek do masek ochronnych, czy kompaktową komorą do sterylizacji filtrów HEPA w maskach ochronnych. Badania Politechniki Śląskiej.
Startupy pomagają
Firma Cashy uruchomiła stronę, na której specjaliści i przedsiębiorcy mogą podzielić się swoim know-how. Celem jest wzajemna pomoc w walce z gospodarczymi skutkami pandemii. W ramach inicjatywy można zaoferować bezpłatne konsultacje lub skorzystać z pomocy innych osób i przekazać darowiznę dla potrzebujących. Aktualnie w bazie można znaleźć ponad 80 propozycji wsparcia. Strona Startupy pomagają.
Inicjatywy na terenie Trójmiasta
Wesprzyj produkcje niezbędnego sprzętu
Stowarzyszenie FabLab Gdańsk wyprodukowało już ponad 250 przełbic dla trójmiejskich i słupskich służb medycznych. Fundacja przekierowała swój czas i środki na wykonanie osłon, które są niezbędnym narzędziem dla medyków w czasie pandemii. Zapotrzebowanie jest nadal duże. Możesz wesprzeć produkcje, wspierając projekt na platformie Zrzutka.
Gdańsk pomaga
Miasto Gdańsk wraz z organizacjami i instytucjami uruchomił lokalną zbiórkę. Można zarówno zgłosić potrzebę pomocy, jak i dołożyć swoją cegiełkę. Wpłacone środki zostają przeznaczone m.in. na zakup posiłków dla lekarzy i seniorów, czy brakującego sprzętu. Strona projektu Gdańsk pomaga.
#PosiłekZaWysiłek dla pracowników medycznych
Akcja organizowana przez Gdańską Fundację Rozwoju Gospodarczego wraz z inicjatorami - AmberExpo oraz Pracodawcy Pomorza Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Celem jest zapewnić ciepły dwudaniowy posiłek dla personelu medycznego oraz służb mundurowych, którzy codziennie walczą z pandemią koronawirusa, a także dla seniorów, najbardziej narażonych na zachorowanie. Organizatorzy zachęcają do wsparcia zbiórki. Inicjatywa pozwali również zachować miejsca pracy gdańskich kucharzy. Więcej informacji.
Gdynia Dla Medyka
Miasto Gdynia uruchomiło całodobową infolinię poprzez którą medycy pogotowia, Szpitali Pomorskich, Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gdyni mogą zgłaszać swoje potrzeby takie jak transport, czy rozmowa z psychologiem. Wszystkie usługi są bezpłatne. Więcej informacji.
Znasz inne ciekawe inicjatywy w walce z pandemią, które warto promować? Napisz do nas na adres news@infoshare.pl lub za pośrednictwem naszych kanałów w mediach społecznościowych.
Tags:
LATEST NEWS
Aplikacja bez choćby linijki kodu? Poznaj zalety no-code! 13.05.2024
W pogoni za innowacją — jak wygląda praca zespołów R&D? 09.05.2024
Jak networking, to w niezwykłych okolicznościach — side eventy na Infoshare 02.05.2024
Sztuczna inteligencja — czy cokolwiek więcej się liczy? Nowe trendy w branży tech 26.04.2024
Nowoczesna aplikacja — jaka jest i jak ją stworzyć? 19.04.2024