Aplikacja bez choćby linijki kodu? Poznaj zalety no-code!
W biznesie czasem trzeba działać szybko. Wtedy właśnie przydaje się podejście no-code. Dzięki niemu możliwe jest sprawne opracowywanie prototypów, co może znacznie zwiększyć konkurencyjność firmy. Sprawdźcie, jak wykorzystać podejście no-code w branży tech.
Szybkość i elastyczność są dziś kluczowymi czynnikami wpływającymi na sukces w dobie nowych technologii. W dobie dużej konkurencji sprawne tworzenie, testowanie i wprowadzanie prototypów jest po prostu konieczne. Podejście no-code pozwala na tworzenie aplikacji nawet osobom bez zaawansowanej wiedzy technicznej, dodatkowo przyspieszając proces produkcji rozwiązania. Sprawdź, kto może skorzystać na wyborze no-code i jak w praktyce je wykorzystać.
No-code, czyli technologia dla każdego?
Krótko mówiąc, no-code jest rozwiązaniem dla osób, które chcą budować produkty cyfrowe, ale nie mają wiedzy programistycznej. Aplikacje stworzone za pomocą tego podejścia powstają z gotowych elementów. Pracująca nad nimi osoba może się w większym stopniu skupić na doświadczeniach użytkownika czy automatyzacji zamiast na pisaniu kodu.
Z no-code mogą skorzystać osoby mające pomysł i chcące szybko stworzyć i przetestować swój produkt cyfrowy. Pozwala to sprawdzić rozwiązanie bez inwestowania masy czasu i środków finansowych, zanim na dobre zaoferuje się je klientom.
Nie-kodowanie - praktyczne zastosowania
Tradycyjne budowanie aplikacji wymaga wiedzy, umiejętności programistycznych i czasu. No-code umożliwia szybkie stworzenie aplikacji dzięki intuicyjnym interfejsom i gotowym komponentom. Rodzajów aplikacji, które można zaprojektować przy wykorzystaniu tej metody, jest naprawdę wiele. Jednym z nich są platformy e-commerce. Buduje się je na zasadzie „drag and drop”. Twórcy mogą kreować własne kategorie produktów i filtry, dzięki czemu można uzyskać funkcjonalną platformę zakupową.
Rozwiązania stworzone przy użyciu podejścia no-code mogą służyć nie tylko do obsługi klientów, ale także do usprawniania wewnętrznych procesów w firmie. Przykładem mogą być aplikacje wspierające rozliczenia wewnętrzne i zewnętrzne oraz obieg dokumentów księgowych, a co najważniejsze, tego typu rozwiązania mogą być budowane przez pracowników organizacji, którzy posiadają smykałkę do technologii — nie potrzebujecie do tego zespołu programistów.
Tworzenie aplikacji za pomocą no-code ułatwia wdrażanie innowacji. Być może ktoś z personelu wpadnie na pomysł rozwiązania, które ułatwi codzienną pracę, usprawni komunikację czy umożliwi szybkie opracowywanie i analizowanie raportów? Przy niewielkim nakładzie kosztów i czasu, można przetestować taki pomysł i przekonać się, jakie korzyści przyniesie firmie.
Przegląd narzędzi no-code
Na rynku istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają tworzenie różnorodnych produktów cyfrowych bez umiejętności pisania kodu. Do najpopularniejszych z nich należą: Bubble, Webflow, Adalo, czy Glide. Każde z tych narzędzi ma swoje unikalne cechy i możliwości, co pozwala twórcom wybrać to, które najlepiej odpowiada ich potrzebom i umiejętnościom. Oto kilka propozycji i ich funkcjonalności:
Google AppSheet
Ta aplikacja oparta jest na arkuszu kalkulacyjnym, która posiada też edytor „drag and drop” To rozwiązanie w sam raz dla niewielkich firm (narzędzie jest darmowe do 10 użytkowników. AppSheet jest prostym i intuicyjnym narzędziem. Daje sporo możliwości personalizacji i dostarcza zaawansowanych funkcji przetwarzania danych.
Webflow
Webflow to kreator stron internetowych pozwalający na stworzenie witryny bez pisania nawet linijki kodu. Strona powstała przy wykorzystaniu tego narzędzia będzie wyglądać profesjonalnie i dobrze prezentować się także na urządzeniach mobilnych. Webflow jest dobrym rozwiązaniem dla firm działających w obszarze marketingu, a to przez łatwą integrację z różnymi narzędziami marketingowymi.
Bubble
Platforma służąca do tworzenia aplikacji internetowych. Rozwiązanie daje możliwość integracji z dowolnym API oraz dodawania customowego kodu CSS i JS, co daje możliwość wdrażania bardziej zindywidualizowanych funkcjonalności. Aplikacja wyróżnia się spośród innych propozycji bogatą bazą materiałów edukacyjnych, która ułatwia wykorzystanie pełnych możliwości aplikacji.
„W zależności od platformy możliwe jest uproszczone budowanie rozwiązań z gotowych modułów lub programowanie logiki w sposób wizualny. Przykładem takiej platformy jest Flutterflow, który umożliwia tworzenie aplikacji natywnych oraz webowych. Platforma ta jest „nakładką" na framework Flutter rozwijany przez Google. Pomimo że nie jest potrzebna znajomość języków programowania i większość akcji "wyklikujemy", to aby stworzyć rozwojową i skalowalną aplikację, to jest potrzebna wiedza techniczna. Warto jednak podkreślić, że szybkość nauki budowania rozwiązań no-code jest nieporównywalnie szybsza niż nauka standardowego programowania.
Jeśli stawiamy na duże możliwości skalowania, to świetnie sprawdzi się backend no-code Xano, który możemy integrować z innymi platformami. Służy on do przetwarzania np. milionów rekordów.
Natomiast jeśli szukamy platformy, która zachowuje dobry balans pomiędzy dużymi możliwościami technicznymi a niskim progiem wejścia, to gorąco polecam Bubble.io na początek. Platforma rozwijana jest od 2012 roku, ma ogromną ilość integracji i pluginów oraz bardzo aktywną społeczność. Przy użyciu Bubble możliwe jest tworzenie dowolnej logiki aplikacji web (czyli rozbudowanych stron internetowych, portali, SaaS, paneli do zarządzania), a wkrótce również aplikacji mobilnych” - Paweł Płowiec, CEO Personit.net
Czy no-code może przynieść sukces w branży tech?
No-code ma ogromny potencjał do cyfryzacji każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. Dzięki no-code przedsiębiorcy mogą szybko wdrożyć nowe rozwiązania technologiczne, poprawiając efektywność operacyjną i zwiększając konkurencyjność na rynku. Aplikacje no-code można bardzo szybko przystosować do oczekiwań klientów, bez podejmowania czasochłonnych i skomplikowanych działań.
Wnioski są jasne: no-code to nie tylko narzędzie, ale prawdziwa rewolucja w biznesie. Dzięki no-code founderzy mogą szybciej i sprawniej testować swoje pomysły, dostosowując się do zmieniających się potrzeb rynku. No-code ułatwia start w branży technologicznej przy niewielkim nakładzie pieniędzy i czasu.
Tags:
LATEST NEWS
Warsztat Infoshare Katowice: Zamień observability w przewagę 20.11.2024
Zapisz się na Round Tables, Speed Dating i Matchmaking! 🗣 13.11.2024
Ostatni dzwonek na tańszy bilet! 🚨 12.11.2024
Kogo warto zobaczyć na Infoshare Katowice? 31.10.2024
Infoshare Katowice - Sprawdź Agendę! 28.10.2024
W pogoni za innowacją — jak wygląda praca zespołów R&D? 09.05.2024