15.02.2024

Kodowanie to tylko jedna z dróg dla programisty

Masz wrażenie, że jesteś w ślepym zaułku, a Twoja kariera nie przynosi Ci już radości? Może pora na zmianę? Programiści nie muszą tylko klepać kodu. Dowiedz się, jakie masz możliwości.

15.02.2024, added by Laura Kszczanowicz | Infoshare

Jeśli dopiero stawiacie swoje pierwsze kroki w branży IT, to z pewnością nurtuje Was to, jak może wyglądać ścieżka rozwoju zawodowego programisty. Czy to niekończące się godziny tzw. klepania kodu? A może macie już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i zauważyliście, że przestaliście się rozwijać albo że to, co robicie, już Was nie bawi? Jeśli codzienna rutyna zaczęła Wam doskwierać, sprawdź, jak różnorodna może być praca programisty!

Olga - full-stack developer, czyli człowiek orkiestra

Ważne jest nie tylko to, czym się zajmujecie, ale także to, w jakiej firmie pracujecie. Czasami każdy z nas zastanawia się, co jest lepsze - startup czy korpo? Olga Huzarewicz chwali sobie pracę w małym software housie, gdzie podział obowiązków nie jest sztywny. Dzięki temu codzienność jest wyzwaniem, a każdy dzień jest niepowtarzalny. Full-stack developer jest odpowiedzialny także za kontakt z klientem, projektowanie rozwiązań.

„Firma zmierza w kierunku tzw. turkusowej organizacji, czyli samozarządzającej się. Nie ma tu klasycznej hierarchii, jest za to skupienie się na dążeniu do wspólnego celu oraz holistyczne podejściu do biznesu. Co więcej, istnieją duże możliwości w kwestii zmiany czy rozszerzenia roli, przejęcia pieczy nad konkretnymi obszarami, zarówno w kwestiach technicznych, jak i np. organizacyjnych"

Olga Huzarewicz, full-stack developer

W niewielkich firmach programista jest odpowiedzialny za wiele aspektów projektu (często też pracuje jednocześnie przy kilku projektach), więc niezbędna jest wszechstronność i gotowość do stałego doskonalenia się i zdolność do zarządzania własną pracą. Nie bez znaczenia jest także komunikatywność, która jest bardzo przydatna podczas kontaktów z wieloma różnymi klientami.

"Często pracujemy przy więcej niż jednym projekcie na raz. Część projektów jest długoterminowa, a inne są krótkie i polegają np. na stworzeniu małej funkcjonalności. Niektóre projekty to praca zupełnie od zera, ale zdarza się, że przejmujemy już istniejące projekty. Sprawia to, że przydają się nam zarówno umiejętności pracy z zastanym kodem, jak i tworzenie greenfieldów"

Olga Huzarewicz, full-stack developer

Wojtek — od freelancera, przez pracę na etacie, do własnego startup'u

Wojciech Dasiukiewicz rozpoczął swoją freelancerską przygodę już pod koniec szkoły średniej. Zajmował się tworzeniem stron i aplikacji internetowych, co wkrótce zaowocowało otworzeniem własnego Software House’u. Biznes nie przetrwał próby czasu, ale z pewnością stał się cennym doświadczeniem, kiedy Wojtek postanowił otworzyć własny start-up, łącząc go tym razem z pracą na etacie w Ringier Axel Springer.

„Żeby nie było nudno, jednocześnie prowadzę również swój startup — Zencal.io, który w pozwala monetyzować czas specjalistów. Dostarczamy kalendarz z zintegrowanymi bramkami płatności. Łącząc rolę etatowego programisty z prowadzeniem własnego startupu, myślę, że kluczowe jest: sprawne zarządzania czasem, wyznaczanie i trzymanie się określonych priorytetów i automatyzacja powtarzalnych rzeczy”

Wojciech Dasiukiewicz, senior engineer

Zdaniem Wojtka, programistów, którzy potrafią wyłącznie „klepać kod”, już wkrótce zastąpi sztuczna inteligencja, dlatego istotne jest rozwijanie umiejętności miękkich i biznesowych.

„Jeśli miałbym wskazać 4 kluczowe umiejętności programisty z przyszłości, to wymieniłbym: kreatywne myślenie, zrozumienie biznesu, wysoko rozwinięte umiejętności miękkie oraz umiejętność korzystania z AI”

Wojciech Dasiukiewicz, senior engineer

Stawianie na wszechstronny rozwój umożliwia sprawdzenie się w różnych rolach. Nieoczywistą ścieżką kariery dla programisty jest kariera nauczyciela lub wykładowcy. Developerzy mogą pełnić tę funkcję w różnych instytucjach, a nauka nie musi mieć typowo „szkolnego” charakteru. Czasem taka praca przyjmuje formę mentoringu lub zarządzania zespołem.

„Jednym z etapów mojej zawodowej przygody była praca jako wykładowca w jednym z Bootcampów. Po kilku latach postanowiłem spróbować swoich sił w większej firmie. Tak trafiłem do Ringier Axel Springer, gdzie pracuję już blisko 4,5 roku”

Wojciech Dasiukiewicz, senior engineer

„Wybierz swoją drogę, ale najpierw spróbuj wielu rzeczy” - droga programisty według Oli

Dobra wiadomość jest taka, że role dla programistów nie kończą się na frontendzie i backendzie. Ola zaczynała jako konsultantka techniczna, więc kodowanie zajmowało jej tyle samo czasu, co analiza potrzeb klienta. W przeciwieństwie do Olgi, która lubi różnorodność, Ola wolała jednak więcej pracować z kodem, dlatego zajęła stanowisko programisty Java.

„Z czasem poczułam, że potrzebuję więcej kodowania i zostałam programistką Java, ale zdobyte doświadczenie zaprocentowało w wielu kolejnych projektach. Często byłam jedyną osobą, która myślała biznesowo i takie pytania zadawała na spotkaniach. Mimo tego, że uwielbiam pisać kod, zawsze szukam stanowisk, w których mogę rozwijać moje miękkie umiejętności”

Ola Kunysz, programistka

Istnieje wielu programistów lubiących właśnie te techniczne aspekty pracy programisty, jednak zdaniem Oli, trzeba pamiętać, że wraz z postępem rosną też wymagania. Same ścisłe umiejętności to nie wszystko. Programista musi posiadać wiele kompetencji.

„W dobie sztucznej inteligencji tzw. klepanie kodu to zdecydowanie za mało. Moim zdaniem jesteśmy w stanie zasłużyć na miano „software engineer”, tylko kiedy potrafimy rozwiązywać problemy. A te problemy to nie tylko algorytmy i wzorce projektowe, ale też praca w zespole, doprecyzowanie wymagań, dbanie o jakość oprogramowania i „dowożenie” funkcjonalności na czas”

Ola Kunysz, programistka

Dzięki temu, że IT to dynamiczna branża, zmieniają się także obowiązki i oczekiwania dotycząca specjalistów. Zmiany nie dotyczą tylko technologii i rozwiązań informatycznych, ale także biznesu. Przedsiębiorcy korzystający z usług programistów mają coraz więcej potrzeb i chcą być innowacyjni, co sprawia, że nowe projekty stanowią ciekawe wyzwania.

Międzynarodowa kariera jako product manager?

Paulina zajmuje się rozwijaniem produktów z kategorii database security. Praca z amerykańskim zespołem developerów wymaga od niej dostosowania się do innej strefy czasowej, ale praca online i elastyczne godziny, pozwalają na pogodzenie obowiązków z życiem prywatnym.

„Mój dzień pracy rozkłada się na część, w której wykonuję pracę koncepcyjną oraz popołudniowe spotkania, ponieważ zespół deweloperski i kluczowi współpracownicy są w USA. Dbam jednak o to, by nie siedzieć w pracy do późnych godzin wieczornych. Pracuję zdalnie i mam bardzo dużą elastyczność w układaniu swojego dnia pracy”

Paulina Skrzypińska, product manager

Jako product manager Paulina realizuje takie zadania jak zarządzanie backlogiem, tworzenie roadmapy, czuwanie nad bieżącymi releasami produkty czy analiza rynku. Jej praca nie wymaga zagłębiania się w kod, za to niezbędna jest wiedza z zakresu cybersecurity i baz danych. Umiejętność zarządzania i negocjacji również jest konieczna, ale Paulina zauważa, że każdy product manager może mieć nieco inne obowiązki:

„Praca  wygląda inaczej w firmie  wytwarzającej produkty fizyczne, a inaczej w dużej korporacji dostarczającej aplikacje mobilne. Jeszcze inne będą zadania product managera w startupie wytwarzającym specjalistyczne rozwiązania dla wąskiej grupy odbiorców”.

Paulina Skrzypińska, product manager

Product manager to praca dla osoby kreatywnej, niebojącej się wziąć odpowiedzialności za rozwój i kształt produktu. Ci, którzy chcą mieć realny wpływ na sukces organizacji, z pewnością nie będą się nudzić na tym stanowisku. Paulina chętnie dzieli się swoim doświadczeniem na swoim profilu na Instagramie.

Development manager — wykorzystaj umiejętności społeczne

Jeśli macie doświadczenie w zakresie kodowania, a jednocześnie odznaczacie się zdolnością do zarządzania, rozwiązywania konfliktów i kierowania pracą, stanowisko development managera może być czymś w sam raz dla Was.

Usprawnianie pracy zespołu, delegowanie zadań czy omawianie kodu i zastosowanych rozwiązań to podstawowe zadania w tym fachu. Development manager jest także odpowiedzialny za rozwój kariery poszczególnych programistów. Mentoring i dbanie o dobrostan psychiczny pracowników są bardzo ważnym elementem pracy na tym stanowisku.

"Robię wszystko, co mogę by moi devowie mogli skupić się na programowaniu, czyli tym, co najbardziej lubią robić. W większych firmach, gdzie kilka zespołów rozwija jeden produkt, krytyczne staje się organizowanie ich współpracy. Wypracowanie wspólnych praktyk, metod wdrażania zmian czy pracy z repozytorium nie jest łatwym zadaniem. Każdy przychodzi ze swoim bagażem doświadczeń i przekonań, więc jest to spore wyzwanie"

Emilia Tyl, development manager

To świetna praca dla osoby, która ma duże umiejętności i doświadczenie, ale samym programowaniem zdążyła się już nieco zmęczyć. Programista, który potrafi dzielić się swoją wiedzą i jest otwarty na pracę z ludźmi, z pewnością sprawdzi się w tej roli, choć często na pracę z kodem nie starczy już czasu.

„Ważne jest ciągłe usprawnianie pracy zespołu oraz wdrażanie najlepszych praktyk software craftsmanship. Silny, wszechstronny background techniczny pomaga znaleźć wspólny język z innymi zespołami w organizacji — produktem, devopsami, IT, security, analitykami, marketingiem"

Emilia Tyl, development manager

Jak znaleźć swoją własną programistyczną drogę?

Wielu ekspertów z branży IT na pewnym etapie mierzy się z wypaleniem lub zastojem. Jeśli czujecie, że przestaliście się rozwijać, albo nie czujecie już satysfakcji z wykonywanej pracy — pamiętajcie, że kodowanie jest tylko jedną z dróg dla programisty. Jak odkryć kierunek w sam raz dla siebie?

  • Pomyślcie o tym, co lubicie robić: jedni lubią ślęczeć nad kodem, inni mają żyłkę do biznesu, a jeszcze kolejni świetnie organizują pracę innych. Róbcie to, co lubicie i w czym jesteście dobrzy. Praca w IT to nie tylko klepanie kodu. 
  • Wybierzcie najlepszy dla siebie model pracy: komfort pracy jest bardzo ważny. Niektórzy są typowymi „etatowcami”. Praca od 8:00 do 16:00 zapewnia im wygodę i pozwala oddzielić życie prywatne od zawodowego. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Inni lubią dynamiczną pracę, w zmiennych godzinach. Praca z klientami z całego świata jest dla nich ciekawa i pozwala ustrzec się od nudy.
  • Rozwijajcie różne umiejętności: każdy ma swoje preferencje, ale warto próbować w życiu różnych rzeczy. Dzięki temu możecie się przekonać czy to, co wybraliście, jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Stawiajcie na swoje mocne strony: jeśli jesteście dobrymi liderami, rozwijajcie w sobie tę umiejętność. Jeżeli jednak dobrze czujecie się jako swoi szefowie, macie innowacyjne pomysły i mnóstwo energii, możecie pomyśleć o własnym biznesie.

Powodzenia! :)

Tags:

LATEST NEWS

Tags

HAVE ANY IDEA FOR CONTENT?

Contact the editorial team at:

news@infoshare.pl